Makakuha ng mga sagot sa iyong mga tanong mula sa komunidad ng IDNStudy.com. Ang aming mga eksperto ay handang magbigay ng malalim na sagot at praktikal na solusyon sa lahat ng iyong mga tanong.

A certain cake costs $50.00 per piece. However if you buy more than 12. pleves, they will be marked down to a price of £40.00 per piece. Used a piecewise function ​

Sagot :

Answer:

P(x) = $50.00*x     if    0 ≤ x ≤ 5

P(x) = $48.00*x     if     5 < x

Step-by-step explanation:

A piecewise function is a function that acts differently in different regions of the domain.

In this case we know that:

P = $50.00 per piece if the number of pieces is less or equal than 5.

P = $48.00 per piece if the number of pieces is more than 5.

Then if we define our variable x as the number of pieces of chocolate, we can write the price function as:

P(x) = $50.00*x     if    0 ≤ x ≤ 5

P(x) = $48.00*x     if     5 < x