IDNStudy.com, ang iyong destinasyon para sa mabilis at kaugnay na mga sagot. Magtanong at makakuha ng detalyadong sagot mula sa aming komunidad ng mga eksperto na may kaalaman.

What I know:Find the unit price of the following. (Use another sheet of paper for your solution.
1.) 5 hankies for Php. 156.75 =
2.) 3 hair pins for Php. 100.35 =
3.) 2 pairs of shoes for Php. 2 575.50 =
4.) 3 boxes of stuffed toys for Php. 3 275.25=
5.) 2 pairs of slippers for Php. 275.90=


Sagot :

Answer:

hello my name is CJ byehello my name is CJ byehello my name is CJ byehello my name is CJ byehello my name is CJ byehello my name is CJ byehello my name is CJ bye

Answer:

1. ) 5 hankies for Php. 156.75 =

156.75/5 = Php 31.35 per hankies

2.) 3 hair pins for Php. 100.35 =

100.35/3 = Php 33.45 per hairpin

3.) 2 pairs of shoes for Php. 2 575.50 =

2575.50/2 = Php 1,287.75 per pair of shoe

4.) 3 boxes of stuffed toys for Php 3275.25

3275.25/3 = Php 1,091.75 per boxes

5.) 2 pairs of slippers for Php. 275.90=

275.90/2 = Php 137.95 per pair of slipper

Step-by-step explanation:

Hope it helps.