IDNStudy.com, ang iyong platform ng sanggunian para sa malinaw na mga sagot. Sumali sa aming platform ng tanong at sagot upang makakuha ng eksaktong tugon sa lahat ng iyong mahahalagang tanong.

Soap come in boxes of 20. The 6-bar box is $7.86, and the 20-bar box is $25.00. Which is the better deal? What is the price per bar of the?

Sagot :

6-bar box:$7.86
If you simplify its
1-bar box:$1.31

Therefore, multiply its value by 20, $1.31x20=$26.2

20-bar box:$25
Divide both sides by 20
1-bar box=$1.25

Which means that the better deal is the 20-bar box worth $25,