IDNStudy.com, ang iyong mapagkukunan ng eksaktong at maaasahang mga sagot. Magtanong at makatanggap ng eksaktong sagot mula sa aming mga bihasang miyembro ng komunidad.

How much did josie invest if the maturity value ₱38,500 and the simple interest computed is at 1.12% for years?

1.What is required in the problem?

2. What are the given facts?

3. What formula will be used to solve the problem?

4. How much is the original investment?​


Sagot :

1]

It is required to calculate the initial investment A.

2]

Given facts that time is

t = 3 years

interest equals to

p = 1.12%

maturity value equals to

B = 38500

3]

Formula is

[tex] \: \: \: B = A × (1 + t × \frac{p}{100\%}) [/tex]

so

[tex]A = \frac{B}{1 + \frac{t \times p}{100\%} } [/tex]

4]

[tex] \: \: \: A = \frac{38500}{1 + \frac{4 \times 1.12}{100} } = \frac{38500}{ \frac{104.48}{100} } = 36849.16[/tex]

Answer: P 36,849.16