Makakuha ng detalyadong mga sagot sa lahat ng iyong tanong sa IDNStudy.com. Ang aming mga eksperto ay nagbibigay ng mabilis at eksaktong sagot upang tulungan kang maunawaan at malutas ang anumang problema.

1. A bakery sells a cake for Php.350.00. The labor cost Php.50.00 per cake. Flour cost Php. 35.95. Other cost add up to Php.136.20. What is the bakery's profit on each cake? 1. What is asked in the problem? 2. What are the given facts? 3. What is the operation to be used? 4. What is the number sentence? 5. What is the complete snswer? (Show your solution)​