IDNStudy.com, ang iyong gabay para sa maaasahan at mabilis na mga sagot. Ang aming komunidad ay handang magbigay ng malalim at praktikal na mga solusyon sa lahat ng iyong mga katanungan.

Two bowls and three plates cost $1421. The cost of the plate is half the cost of the bowl. What is the cost of the bowl?

Sagot :

Lets represent:
x=cost per bowl
y=cost per plate

y=0.5x

Now lets right the equation:
2x+3y=$1421
Substitute the current value for y
2x+3(0.5)=$1421
2x+1.5x=$1421
3.5x=$1421
x=$406

Each cost of bowl is $406, now lets find the cost of each plate
y=0.5x
y=0.5($406)
y=$203

Each cost of plate is $203. Hope this helps =)