Makakuha ng mga payo ng eksperto at detalyadong mga sagot sa IDNStudy.com. Hanapin ang impormasyon na kailangan mo nang mabilis at madali sa pamamagitan ng aming komprehensibo at eksaktong platform ng tanong at sagot.

) Alexa spends ₱ 30.75 for her fare in going to school every day. About how much does she need to spend for her fare for five days?


2) Nany wants to buy crabs for ₱ 240.00 per kilogram. If she buys 5.5 kg, about how much she pay?







Sagot :

Answer:

1. Alexa spends ₱ 30.75 for her fare in going to school every day. About how much does she need to spend for her fare for five days?

Asked; How much does she need to spend for her fare for five days?

Given; 30.75

Operation; Multiplication

Solution; 30.75 × 5 = N

Answer; 153.75

2.Nany wants to buy crabs for ₱ 240.00 per kilogram. If she buys 5.5 kg, about how much she pay?

Asked; How much she pay?

Given; 240.00,5.5

Operation; Multiplication

Solution; 240 × 5.5 = N

Answer; 1,320.00

Step-by-step explanation:

Sharing_is_Caring

FOLLOW

BRAINLIEST