Sumali sa IDNStudy.com at makakuha ng mabilis at maaasahang mga sagot. Makakuha ng impormasyon mula sa aming mga eksperto, na nagbibigay ng maaasahang sagot sa lahat ng iyong mga tanong.

sara deposit 7,500 at the end of each four months in an organization which gives an interest at 7% compounded quarterly how much will she have after 12 years​

Sagot :

Answer:

A = P 1,733.04

A = P + 1 where

P (principal) = P 750.00

I (interest) = P 983.04

Calculation Steps:

First, convert R percent to r a decimal

r = R / 100

r = 7%/100

r = 0.07 per year,

Then, solve our equation for A

A = P(1 + r / n) * n * t

A = 750.00(1 + 0.005833333/12)(12)(12)

A = P 1,733.04

Summary:

The total amount accrued, principal plus interest,

from compound interest on an original

principal of

P 750.00 at a rate of 7% per year

compounded 12 times per year

over 12 years is P 1,733.04.