Gorgeidn
Answered

IDNStudy.com, ang iyong gabay para sa maaasahan at mabilis na mga sagot. Magtanong ng anumang bagay at makatanggap ng agarang tugon mula sa aming dedikadong komunidad ng mga eksperto.

Lucia bought 4 1/2 meters of tetoron for her daugther's uniform. if one meter of material amounted to 30.00, how much did she pay for the clothing material?

Sagot :

4 1/2 meters x 30.00 =135
Lucia bought 4 1/2 m of tetoron or simply 4.5 m. One meter costs P30. To find the tetoron, simply multiply the cost to the number of meters of tetoron:

4.5(30)=P135.

Therefore, she paid P135 for the metersof tetoron.

Hope this helps =)