IDNStudy.com, ang iyong platform para sa mga sagot ng eksperto. Ang aming platform ay idinisenyo upang magbigay ng mabilis at eksaktong sagot sa lahat ng iyong mga tanong.

Barb purchased a loaf of bread for $2 and p pounds of sliced ham at $5 per pound for a total of $13.25. The relationship between what she purchased and her total purchase price is represented by this equation: 5p + 2 = 13.25 What was the total number of pounds of ham that Barb purchased?