Suriin ang IDNStudy.com para sa detalyadong mga sagot sa iyong mga tanong. Magtanong at makakuha ng detalyadong sagot mula sa aming komunidad ng mga eksperto.

At the store, one package of 3 pencils costs P1. Anna spent P7 on pencils. How many pencils did Anna buy?

Sagot :

21 pencils are the answer                                                  simply solve 7 pesos multiply to 3 pencils in one packaged you will derive to the answer of 21 pencils.I wish this could help