Makakuha ng mga sagot mula sa komunidad at mga eksperto sa IDNStudy.com. Magtanong at makatanggap ng eksaktong sagot mula sa aming mga bihasang miyembro ng komunidad.

how much force is it need to move a certain objectif it accelerates2.98m/s² and the total mass is 38.16kg​

Sagot :

Answer:  From Newton's 2nd Law of motion we can derive,

F=ma

Given:

m=38.16kg

a=2.98 m/s^2

F=?

Solution:

F= 38.16 kg x 2.98 m/s^2

F= 113.7168 kg.m/s^2 (Round off as needed)

Explanation: Thererfore, in order to move this certain object under the given condition, one needs a force of 133.7168 kg.m/s^2 .