IDNStudy.com, ang iyong destinasyon para sa mga maaasahang sagot. Ang aming platform ng tanong at sagot ay idinisenyo upang magbigay ng mabilis at eksaktong sagot sa lahat ng iyong mga tanong.

C. Read and analyze the problem.

Answer each question below. At PK2

's Grocery Store, Laundry powder soap

of 6 pieces sachet sells at php28.50.

How much the is cost of each sachete

(2 points for each question) 1. What is

asked? 2.What are given facts 3. What

operation to be used?4. What is the

number sentence?5. Solve, look back

and label your correct answer. pa answer po​