Makakuha ng maliwanag na mga sagot sa iyong mga tanong sa IDNStudy.com. Magtanong ng anumang bagay at makatanggap ng detalyadong sagot mula sa aming komunidad ng mga eksperto.

Compute the Gross Profit Answer the given problem 1. Annie bought one dozen smartphones for P200,000.00 with a discount of 5% She sold half dozen at a price of P18,000.00 per unit. However, a new model of smartphone became available in the market, so she sold the remaining half dozen P12,000.00 each unit. What was her profit or loss?

Compute the following requirements: a Gross profit rate b. Operating profit margin rate c. Net profit margin rate d Return on Investment 13​


Sagot :

Answer:

a.) Gross Profit Rate..

6 smartphones at prices of 18,000 unit

=18,000 (6) =108,000

6 remaining phones at price of 12,000 /unit

=12,000 (6) =72,000

Total Net Sales=108,000+72,000

=180,000

Less of Cost Sales =190,000

Gross Profit = 180,000-190,000=-10,000

Gross Profit Rate= Gross Profit

/Net Sales

=-10,000

/ 180,000

Gross Profit Rate= 5.56%