IDNStudy.com, kung saan ang mga eksperto at komunidad ay nagtutulungan para sagutin ang iyong mga tanong. Makakuha ng mga kumpletong sagot sa lahat ng iyong mga tanong mula sa aming network ng mga eksperto.
Learning Task 3 - PERFORMANCE TASK (70%) Direction: Given the following expenses, compute the total cost, price p price per unit. Make a profit margin up to 35% in 140 products produced Product Cost Amount Direct Materials Cord 10rolls @ P50.00 P 500.00 Beads 50 packs @ P25.00 P1,250.00 1. Direct Labor Worker A - 8 hours @P50 00 P400.00 Worker B-8 hours @P50.00 P400.00 2 Manufacturing Overhead Office Supplies P200.00 Transportation P100.00 3 Over-all/TOTAL PRODUCT COST 4 PRICE PER UNIT 5 Price per unit @ 35% profit margin (SELLING PRICE 6-7 PER UNIT) TOTAL PROFIT GENERATED 8-9 TOTAL SALES 10
pa help Po❤️❤️❤️❤️❤️
