Makahanap ng mga solusyon sa iyong mga problema gamit ang IDNStudy.com. Sumali sa aming interactive na platform ng tanong at sagot para sa mabilis at eksaktong tugon mula sa mga propesyonal sa iba't ibang larangan.

Activity 2. Problem Solving Read, analyze, and solve for the answer. You can use the steps that you have learned to guide you. Activity 2.1 Direct Proportion

1. A jeepney driver uses 30 liters of gasoline in 3 weeks. How many liters of gasoline can he use in 6 weeks?

2.If a dozen doughnuts cost Php 250, how much will 5 dozens of doughnuts cost?​


Sagot :

Answer:

1. Gasoline he can use in 6 weeks is 60 liters

2. 5 dozens of doughnuts costs Php. 1,250.00

Step-by-step explanation:

1. 1st 3 weeks (30 liters) + 2nd 3 weeks( 30 liters)

30+30=60

6 weeks (60 liters)

2. 250 (1 dozen)

250 x 5= 1250