Sumali sa komunidad ng IDNStudy.com at simulang makuha ang mga sagot na kailangan mo. Alamin ang mga detalyadong sagot sa iyong mga tanong mula sa aming malawak na kaalaman sa mga eksperto.

A grocer wants to make a 10-pound mixture of peanuts and cashews that he can sell for $4.75 per pound. If peanuts cost $4.00 per pound and cashews cost $6.50 per pound, how many pounds of each should he use?



Let p = pounds of peanuts and let c = pounds of cashews. Write a system of equations that could be used to solve the problem.


Sagot :

Answer:

p=7 pounds

c=3 pounds

Step-by-step explanation:

Equation 1

p+c=10

p=10-c

Equation 2

4p+6.5c=4.75(10)

Substitute value of p from equation 1 to equation 2

4(10-c)+6.5c=47.5

40-4c+6.5c=47.5

2.5c=47.5-40

2.5c=7.5

c=7.5/2.5

c= 3 pounds

Substitute value of c

p=10-c

p=10-3

p= 7 pounds