Makakuha ng maliwanag na mga sagot sa iyong mga tanong sa IDNStudy.com. Alamin ang mga detalyadong sagot sa iyong mga tanong mula sa aming malawak na kaalaman sa mga eksperto.

Activity 3. Let us Do It!
Directions: Given the ingredients of pancake and its estimated cost, compute for the
total purchase cost and impost a 50% markup to determine the selling price of your
product. Yield= 12 servings
Total Cost
Ingredients
Unit Cost
3 cups all-purpose flour 50.00/k1
(1kl flour = 8 cups)
1/4 cup oil
25.00/bottle
(1 bottle=1 cup)
2 1/2 cup evaporated milk 30.00/can
(1 can=1cup)
3 eggs
180 tray
cup white
60/KI
(1tray=30pcs)
14
sugar
(1kl=&cups)
Salt
Baking powder
5.00
5.00
130.00
TOTAL COST:​


Sagot :

Answer:

ok lods ayoko mag answer tinatamad aq