IDNStudy.com, ang iyong gabay para sa mga sagot ng eksperto. Makakuha ng mabilis at eksaktong sagot sa iyong mga tanong mula sa aming mga eksperto na laging handang tumulong.

Try solving the problem set below.
1. A wave with a frequency of 15 Hz has a wavelength of 3 m. At what speed will the wave travel?
G:
R:
E:
S:
A:
2. A wave traveling at 200 m/s has a wavelength of 2.5 m. What is the frequency of the wave?
G:
R:
E:
S:
A:


Sagot :

Answer:

1. G:f=15 hz

volume of wavelength =3m

R: v=?

E: v=f and volume of wavelength

S: v:( 40 hz) (3m) / times the number

A:120 m/s

2. G: v= 200 m/s

  volume of wavelength =2.5 m

  R: f=?

 E: v= f and volume of wavelength

S: times the given number

A:500 hz

Explanation:

i search nyo lang po ang symbol sa volume of wavelength

#carryonlearning

hope it helps