Meiseidn
Answered

Makakuha ng mga sagot mula sa komunidad at mga eksperto sa IDNStudy.com. Sumali sa aming komunidad ng mga bihasa upang makahanap ng mga sagot na kailangan mo sa anumang paksa o problema.

pasagot naman po
thank youu:)​


Pasagot Naman Po Thank Youu class=

Sagot :

Answer:

1. 1,344m²

2. 915cm²

3. 258.5dm²

4. 350mm²

5. 830cm²

Step-by-step explanation:

1. Area of triangle : A=1/2bh

h= 12m ; b=28m

A=1/2(12)(28)

A=1/2(336)

A=168m²

Area of Rectangle : A=L×W

L=42m ; W=28m

A=42×28

A=1,176m²

168m+1,176m= 1,344m

the total area of the figure is 1,344m².

2. Area of Rectangle : A= L×W

for the small rectangle (why I said so?kase po ang square ay may equal sides.)

L= 15cm, W=16cm

for the big one we have,

L=45cm, W=15cm

A=L×W

A= 15×16

A= 240cm²

A=L×W

A=45×15

A=675cm²

240+675= 915.

the total area of the figure is 915cm².

3. Area of rectangle : A=L×W

L=18, W=10

A=L×W

A=18×10

A=180dm²

Area for circle : A= pi r²

pi= 3.14 , r=5

(the width of the rectangle is equal to the diameter of the circle. divide it to two to get the radius)

A=3.14(5)²

A=3.14(25)

A= 78.5dm²

180+78.5= 258.5

The total area of the figure is 258.5dm²

4. Area of Square : A= s²

S= 10mm

A=10²

A= 100mm²

Area of rectangle : A=L×W

L=25, W=18

A=L×W

A=25×18

A=450mm²

450-100= 350

The total area of the figure is 350mm²

5. Area of Trapezoid : A= a + b/2 (h)

a=38 , b= 45, h=20

A= a+b/2(h)

A= 38+45/2(20)

A= 83/2(20)

A= 41.5(20)

A= 830cm²

hope it helps. correct me if im wrong