IDNStudy.com, ang platform na nag-uugnay ng mga tanong sa mga sagot ng eksperto. Alamin ang mga detalyadong sagot mula sa mga bihasang miyembro ng aming komunidad na sumasaklaw sa iba't ibang paksa para sa lahat ng iyong pangangailangan.

whattool is used to compute food cost​

Sagot :

Explanation:

To calculate food cost for a recipe, add the total cost per item purchased then divide by the amount called for in the recipe. For example, if you've purchased a 3-pound pack of chicken for $12 and the recipe calls for one-and-a-half pounds, this portion of the cost is $6.