IDNStudy.com, ang iyong mapagkukunan para sa mga sagot ng eksperto at komunidad. Hanapin ang impormasyon na kailangan mo nang mabilis at madali sa pamamagitan ng aming komprehensibo at eksaktong platform ng tanong at sagot.

Ana and Marielle went to the grocery to buy cans of milk and sachets of coffee. Ana paid Php 672 for 12 cans of milk and 24 sachets of coffee. Marielle bought the same cans of milk and sachets of coffee but only paid less than Php 450. Suppose each sachet of coffee costs Php 5. 50. How many cans of milk and sachets of coffee could Marielle have bought?.